Otomatik Kapı Sistemleri

Otomatik Kapı Sistemleri terimi son derece zengin anlama sahip olmakla beraber genelde çeşitli tetikleyiciler vasıtasıyla kendiliğinden açılan kapılara otomatik kapı adı verilir. Günümüzde otomatik kapılar hareket sensörleri, uzaktan kumandalar, RFID sistemleri veya kartlı sistemler ile kontrol edilmekte ve otomatik kapının açılıp kapanmasını sağlanmaktadır. Kontrollü veya Kontrolsüz geçiş olmak üzere sınıflandırdığımızda ise Kontrolsüz geçiş sağlayan otomatik kapı sistemleri hareket sensörleri ile kumanda edilen ve genellikle alışveriş merkezleri veya kamu yada özel sektöre ait olan kurumlarda kullanılan genellikle cam bazen de farklı materyallerden üretilmiş kapılardan oluşur. Kontrollü geçiş gerektiren yerlerdeki otomatik kapı sistemlerinde kontrolün sağlanması için kullanıcılara tahsis edilmiş olan mifare yada proximity türünde geçiş kartları veya anahtarlık şeklinde vericiler kullanılır. Personel giriş kapıları, veya büyük ebatlı yemekhane gibi ortamlarda kullanılırlar.

Otomatik Kapı Sistemleri kategorisine dahil olan aynı zamanda otomatik bahçe kapıları ve otomatik garaj kapıları nı da sayabiliriz. Otomatik Bahçe Kapıları genel olarak dairesel kapı motorları ile tahrik edilen, tek veya çift kanat olarak senkronize çalışabilen uzaktan kumandalı veya manuel kullanıma sahip olan kapı sistemleridir. Bahçe Kapısı motorlarının seçimi kapının kanat genişliği ve ağırlığına göre yapılır. Otomatik Garaj Kapıları araçtan inmeden uzaktan kumanda ile açılabilen ve yukarı doğru açılabilen otomatik kapı sistemleridir. Bu tip kapıların motorları da yine bahçe kapılarında olduğu gibi kapının ağırlığı ve genişliğine göre belirlenir.

Otomatik Kapı Kullanım Alanları

Dış mekanlarda kullanılan otomatik kapı çeşitleri de aynı yöntemlerle kumanda edilirken kapı türleri çeşitlilik göstermektedir. Villa veya malikane tarzında kullanılan bahçe kapıları için dairesel kapı motorları kullanılırken sürgülü kapı sistemine sahip olan mekanlarda ise yana kayar kapı motorları tercih edilmektedir. Garaj ve depo gibi alanlarda ise sıklıkla yukarı doğru hareket sağlayan zincirli garaj kapısı motorları kullanılır. Garaj Kapısı Motorları da kullanılacak olan kapının ebatlarına ve ağırlığına göre seçilmesi gerekir. Tüm Kapı motorlarında dikkat edilmesi gereken hususlardan birisi de kullanım yoğunluğudur. Günde bir iki kez açılıp kapanacak olan bir kapıda kullanılacak olan motorun çalışma durumu ile ticari faaliyetlerin yürütüldüğü ve giriş çıkışların yoğun olduğu mekanlarda kullanılacak olan motorlar birbirlerinden oldukça farklı üretilirler. Sık kullanıma uygun olan motorların sargıları doğal olarak aşırı ısınmalara karşı daha fazla korunaklı olarak üretilirler.

Tüm ürün gruplarımızı ve hizmetlerimizi görmek için Anasayfa‘ya dönebilirsiniz.